top of page
liber tlo bez logo.png
o nas.png

Partia Libertarianie to polityczne ugrupowanie, którego celem jest krzewienie idei liberalizmu i libertarianizmu w Polsce. Wierzymy, że wolność osobista i gospodarcza to klucz do silnego państwa i szczęśliwego społeczeństwa. Wśród naszych postulatów znajdziecie ograniczenie regulacji państwowych, zmniejszenie biurokracji, decentralizację, a także legalizację miękkich narkotyków czy równość małżeńską.

logo lib.png
jak pows.png

Wszystko zaczęło się z końcem roku 2019, kiedy grupa młodych idealistów stwierdziła, że trzeba coś zmienić. Nie mieliśmy wielkich budżetów, gigantycznych struktur czy sukcesów wyborczych. Mieliśmy za to idee, chęć działania i wspólną misję, która wkrótce miała trafić do milionów Polaków.

 

Przyświecały nam uniwersalne hasła, które w krajowej polityce dawno zostały już zapomniane. Wolność gospodarcza i osobista, decentralizacja, przejrzystość. Te pojęcia są z nami do dziś, obecne w naszym programie, a także w sercach i słowach. Wtedy nie mogliśmy przechodzić obojętnie wobec tych, którzy hasła te albo zapomnieli, albo wykorzystywali w cynicznych rozgrywkach. 

 

Libertarianie powstali na fali sprzeciwu zarówno wobec aparatu państwa, który skutecznie od lat odbiera nam radość z życia, czy wręcz środki do rozwoju. Powstaliśmy jako sprzeciw do sceny politycznej, która oferowała nam albo wolność osobistą, albo gospodarczą, nigdy we wspólnym pakiecie. Powstaliśmy jako głos tych, którzy chcą rozwijać się, zarabiać i budować życie w Polsce, jednak nie mogą, bo po raz kolejny ich plany niszczone są przez destrukcyjną politykę państwa. 

 

Stworzyliśmy ruch, który był inny niż pozostałe. Nie dlatego, że nasz program różnił się od wszystkich innych, a nasze postulaty wynikały z ideowości, a nie zbijania kapitału politycznego. Zbudowaliśmy struktury, które połączyły ludzi o podobnych ideach i sposobie myślenia, które służyły, i służą, jako miejsce spotkań, wymiany opinii i wspólnego działania. Zbudowaliśmy to za pomocą internetu, mediów XXI wieku. Mimo walki z urzędami i biurokracją, która skutecznie co kroku udowadnia to, co wiedzieliśmy od dawna, że państwo przeszkadza. Sformalizowaliśmy i zbudowaliśmy ruch, który walczy o to, co dla każdego człowieka najważniejsze. O wolność.

kim jestesmy.png

Jesteśmy ruchem i grupą, która postanowiła coś zmienić, przekonać ludzi wokół siebie i wspólnie zbudować lepszą przyszłość. Nasze działanie opieramy na tych ideach, które dla wielu mogą być bardzo bliskie, Wolności, Równości, Decentralizacji i Przyszłości.

 

WOLNOŚĆ, która ma więcej niż jedno imię, płeć, stan społeczny. Która łączy Polaków, pozwala im rosnąć i rozwijać się, budując lepszą przyszłość dla siebie, swoich rodzin i rodaków. Chcemy rozwijać to poczucie wolności, które zawsze czyniło nasz kraj lepszym i piękniejszym. Czy mowa tu o walce o niższe podatki i mniej biurokracji, czy o wolność do zawierania związków czy posiadania nieszkodliwych dla innych substancji. Libertarianie stoją za wszystkimi wymiarami wolności, tak długo, jak te nie zagrażają wolności innych.

 

RÓWNOŚĆ to idea, według której każdego z nas dotyczą te same zasady. Oznacza to brak ciągle zmieniających się interpretacji podatkowych. To koniec małżeństw tylko dla jednego, określonego przypadku. Przepisy powinny być czytelne, proste, zrozumiałe i jednakowe dla każdego obywatela.

 

DECENTRALIZACJA jest często zapominana, a to właśnie ona daje nam możliwość rozwoju i prawdziwą wolność. Polacy są już zmęczeni tym, że za każdą decyzję odpowiada urzędnik z dużego miasta, często cały czas tego samego. Jak założyć biznes i planować życie, kiedy bezimienny urząd z miasta stołecznego może wprowadzić decyzję w oparciu o tabelę, stworzoną na początku roku, zupełnie nie znając specyfiki pracy czy rynku. Wszyscy Polacy to znają, wszyscy są już tym zmęczeni. Dość dyktatu urzędów centralnych.

 

PRZYSZŁOŚĆ to nie do końca idea ale wartość. Chcemy rozwijać się i dbać o przyszłość. Chcemy, by była jak najlepsza dla nas i naszych bliskich. To właśnie walka o przyszłość jest, a raczej powinna być, kluczem do sprawnego działania każdej inicjatywy. W tym momencie o naszą przyszłość walczą ludzie, którzy często jej nie zobaczą. Średnia wieku w polskim sejmie rośnie, czołowi politycy są coraz starsi i nie zanosi się, że kiedyś przejdą na emeryturę. Czy ktoś, kto nie dożyje kolejnych dwóch dekad powinien dokonywać wyborów, które drastycznie zmienią tę przyszłość?

 

Jesteśmy Partią, która nie ma znamion takiej działalności. Brak u nas grupy spin doktorów i specjalistów, którzy dyktują nam każde słowo i ruch. Nie jesteśmy qusi militarną strukturą, która stworzona jest pod dokładnie wyliczony sukces wyborczy. Nie ma za nami milionowych dotacji, subwencji czy inwestorów, którzy liczą, że zmienimy Polskę tak, jak zmieniano ją przez ostatnie lata. Jesteśmy ludźmi, którym zależy, którzy chcą coś zmieniać, by wszystkim żyło się dobrze, bez zbędnej otoczki czy kordonu ekspertów i ochrony. Chcemy być przy ludziach, chcemy słuchać i poprawiać, jednak bez pętli wiecznej debaty. Mamy pomysły, chcemy je realizować i wiemy, jak chcemy to robić.

kto moze.png

Każdy, komu bliska jest idea wolności, kto ma dość aparatu państwa wchodzącego buciorami w każdy zakamarek życia znajdzie u nas miejsce. Jako członek czy sympatyk, Libertarianie przyjmą każdego, kto gotowy jest by wspólnie z nami działać i zmieniać kraj. 

 

By zmieniać kraj nie trzeba dużo. Czasami to tylko głos w wyborach, czasami słowo, by zachęcić innych. Jednak nikt o to nie walczy, bo utrzymanie niskiej frekwencji jest na rękę wielu ruchom politycznych, żerującym na bierności wyborczej. Ta bierność jest spowodowana tym, że wiele osób nie wierzy w zmianę, nie wierzy, że scenie politycznej może zaistnieć ktoś, kto walczy o ich prawa i wolności. My zdajemy sobie z tego sprawę, i dlatego zachęcamy do działania, do wspólnych inicjatyw.

wyzwanie.png

Zbliżające się lata niosą ze sobą spore wyzwania. Zmiana krajobrazu politycznego po ostatnich latach rządów, walka ze zmianami klimatu, wojna za naszą wschodnią granicą. Wszystkie te tematy to wyzwania na całe lata, które pochłoną wiele środków, i wokół których rozpocznie się wiele pracy, która może zrewidować poglądy i wymuszać nie zawsze oczywiste rozwiązania.

 

Nie boimy się tych wyzwań, chcemy zmieniać Polskę, a to dzieje się właśnie wtedy, kiedy staje się naprzeciw najcięższym zadaniom, by zmierzyć się z nimi i wspólnie, wraz z innymi ugrupowaniami i całym społeczeństwem, zaradzić na nie. 

 

Polska zasługuje na lepsze traktowanie, na lepsze decyzje i na lepszą przyszłość. I właśnie to chcemy jej zapewnić.

bottom of page